Tokarka uniwersalna AFM TUG 40 x 1500

Tokarka uniwersalna AFM TUG 40 x 1500 (Zdjęcie 1) wyprodukowana została przez Andrychowską Fabrykę Maszyn. To jest jedna z najstarszych firm w Polsce, produkująca maszyny dla obróbki metali takie, jak różnego typu tokarki, centra obróbcze, wytaczarki oraz inne maszyny ze sterowaniem konwencjonalnym i numerycznym. Ta firma powstała w roku 1946 i już od 66 lat jest głównym polskim producentem obrabiarek. Maszyny tego producenta charakteryzują się bardzo wysoką jakością i funkcjonalnością. Nie jest wyjątkiem także prezentowana tu tokarka uniwersalna AFM TUG 40 x 1500, która odznacza się nie tylko cechami wymienionymi powyżej oraz jeszcze prostą budową i łatwością obsługi.

Tokarka uniwersalna AFM TUG 40 x 1500
Tokarka uniwersalna AFM TUG 40 x 1500

Tego typu maszyny używane są do wykonania różnego typu prac tokarskich, o różnym stopniu złożoności oraz do różnych potrzeb. Tak więc na tego typu tokarce możemy wyprodukować pierścienie, wały, krążki, tuleje i wiele innych detali. Jak i w innych tokarkach, proces skrawania wykonywany jest poprzez obracanie przedmiotu umieszczonego między kłami (między uchwytem i kłem lub w samym uchwycie), a także za pomocą ruchu postępowego narzędzia (najczęściej noża tokarskiego ale też wiertła czy freza). Ruch narzędzia może być skierowany zarówno w kierunku wzdłużnym oraz poprzecznym (ruch narzędzia wynika z ruchu suportu, do którego jest przymocowany imak nożowy). Możemy również zmieniać w dużym zakresie kąt narzędzia do osi obrabianego przedmiotu. Tokarka uniwersalna AFM TUG 40 używana jest w różnych branżach, gdzie niezbędne jest wyprodukowanie różnych przedmiotów z różnego typu metali i tworzyw. Dzięki dużemu rozstawowi kłów, który wynosi aż 1500 mm, tokarka umożliwia obrabianie dość długich detali. Jeśli mówić o średnice toczenia, to tutaj, ze względu na wznios kłów, który jest równy 217,5 mm, maksymalna średnica toczenia nad prowadnicami łoża wynosi 400 mm, maksymalna średnica toczenia nad suportem – 240 mm oraz maksymalna średnica toczenia w wybraniu mostka – 640 mm. Jeśli chodzi o wagę obrabianego detalu, to nie jest ona małą, jednak nie jest również zbyt duża i wynosi ona 250 kg. Silnik o mocy 5,5 KW pozwala rozwijać prędkość obrotową wrzeciona od 16 do 1400 obr/min. Do ustalenia właściwych obrotów tokarka posiada 14 stopniową skrzynię biegów, która pozwala dobrać odpowiednie obroty do posuwu i skrawanego materiału. Przy pełnym wykorzystaniu mocy silnika moment obrotowy na wrzecionie tokarki osiąga 735,5 N.m.

Oprzyrządowanie tokarki uniwersalnej AFM TUG 40 x 1500
Oprzyrządowanie tokarki uniwersalnej AFM TUG 40 x 1500

Biorąc pod uwagę dość dużą długość oraz średnicę toczenia, trzeba pamiętać, że tokarka TUG 40 zajmować będzie określoną przestrzeń w zakładzie i przed zakupem należy zadbać o zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni. Gabaryty maszyny są zwarte i rozmiar tokarki nie powoduje problemów podczas transportu lub umieszczenie jej na stanowisku w firmie. Długość tokarki wynosi 3150 mm, szerokość – 1020 mm oraz wysokość – 1250 mm. Waga maszyny również nie jest zbyt duża i wynosi 1900 kg.