Komis maszyn używanych

Komis maszyn – czy jest faktycznie odpowiedzią na zapotrzebowanie osób chcących pozbyć się maszyny ? Zastanówmy się nad tym pytaniem. Oczywiście odpowiedzi może być kilka ale przeanalizujmy co możemy zrobić z urządzeniem, które chcemy po prostu sprzedać. Jakie mamy możliwości ? W pierwszej kolejności przychodzi na myśl próba samodzielnej sprzedaży maszyny – tylko od czego zacząć ? Gdzie maszynę ogłosić ?

Tu z pomocą przychodzi system ogłoszeniowy jakim jest giełda maszyn używanych, którą opisywaliśmy we wcześniejszym artykule. Ale co mamy zrobić jeśli np. wynajmujemy pomieszczenie, które musimy nagle zwolnić. Co wtedy zrobić z maszynami ? Taki problem spotyka najczęściej właśnie osoby wynajmujące pomieszczenia lub firmy leasingowe, które nie posiadają własnych magazynów, a odbierają maszynę użytkownikowi, który nie spłaca rat leasingowych za maszyny używane. Często też z takim problemem spotykają się firmy nabywające nowe maszyny i nagle potrzebują upłynnić stare. Dla takich firm odpowiedzią staje się komis maszyn. Komis najczęściej jest prowadzony albo przez osoby posiadające wolną halę lub plac, albo przez dealerów oferujących maszyny używane. Pierwsze rozwiązanie może i jest najprostsze ale niedoświadczony personel w obsłudze maszyn może nie wnieść nic do procesu sprzedaży. Sam rozładunek i załadunek maszyn może też stanowić kłopot dla niedoświadczonych operatorów. Często trzeba wiedzieć za, które elementy maszynę można złapać podczas podnoszenia, a za które nie, gdyż można ją uszkodzić. Druga sprawa to przechowywanie maszyny. Hala jest odpowiednim miejscem o przechowywania maszyn używanych (Zdjęcie 1). Plac bez zadaszenia jest natomiast nieodpowiedni, gdyż czynniki atmosferyczne mają negatywny wpływ na stan techniczny maszyn, które nie są przystosowane do przebywania na dworze. Wilgoć, deszcz i mróz są tu głównym czynnikiem powodującym korozję i uszkodzenie czułej elektroniki. Drugim wyjściem jest przekazanie maszyny firmie handlującej maszynami. Te firmy na pewno mają własną halę i doświadczony personel, który fachowo zaprezentuje urządzenie potencjalnym kupcom. W tym przypadku firmy powierzające swoje urządzenia mogą także skorzystać z serwisu jaki świadczą takie firmy. Można nawet zlecić im naprawę części, które tego wymagają, czyszczenie maszyny i malowanie maszyny – tak aby poprawić jej walory estetyczne.

Maszyny używane ustawione na hali
Zdjęcie 1. Maszyny używane ustawione w hali

Inaczej do sprawy mogą podejść osoby, których nie ogranicza czas i miejsce. Tak jak pisaliśmy wcześniej, wtedy właściciele mogą spróbować sami sprzedaż maszyny lub też mogą skorzystać z usług pośredników. To już jednak temat na następny artykuł, który ukaże się niebawem.